Kroniki ks. Ludwika Musiała   
  1985 - 1993 
  Ukryj wszystkie  


Kroniki pisane przez ks. Ludwika Musiała

 
Pokaż / ukryj      Rok 1985  

   “Dekretem Kurii Biskupiej w Koszalinie, z dnia 31 lipca 1985 r., parafię miastecką z dniem 1 sierpnia 1985 r. obejmuje Ks. Ludwik Musiał, dotychczasowy proboszcz Polanowa, Dziekan Dekanatu Miastko.

   Parafia Miastko znana jest nowemu Proboszczowi, ponieważ w Miastku 1 lipca 1961 r. rozpoczął swoją pracę kapłańską i duszpasterską. Była to pierwsza placówka duszpasterska po święceniach kapłańskich, które otrzymał 28 maja 1961 r. w Karlinie z rąk Ks. Bpa Jerzego Stroby, obecnego Arcybiskupa Poznania. Proboszczem w Miastku był wówczas Ks. Jan Karnicki.

   Zachowując cały szacunek dla poprzedników, zwłaszcza do ustępującego Ks. Proboszcza Bernarda Wituckiego, zastaję parafię zrujnowaną. Jestem świadom użytego tu słowa. Parafia jest zrujnowana pod względem gospodarczym. Kościół parafialny jako tako zabezpieczony - nie wymaga natychmiastowego remontu. Jest mały. Potrzebne są natychmiast dwa dalsze kościoły. Drugi kościół w Miastku i kościół w Słosinku, wiosce oddalonej od Miastka o 11 km. W Słosinku i okolicznych wioskach mieszka około 200 rodzin. Dlaczego wcześniej nie pomyślano o budowie tam kościoła? Specjalnym problemem Miastka są dwa domy parafialne: plebania i dom parafialny przy ul. Rybackiej. Dom przy ul. Rybackiej jest najważniejszym problemem gospodarczym parafii. Dom jest wielką ruiną. Jak prowadzono tam katechezy, jak w ogóle można było w tej ruinie pracować - to dla mnie następny wniosek o ruinie duszpasterstwa w Miastku. Plebania przy ul. Chrobrego nie nadaje się do zamieszkania i pełnienia funkcji plebanii. Nie ma praktycznie kuchni, nie ma łazienki, wszystko przedstawia przygnębiający obraz. Zwaliłem 31 lipca 1985 r. przywiezione rzeczy i meble w części plebanii, gdzie kiedyś mieściło się przedszkole i zamieszkałem tymczasowo w werandzie od strony ogrodu. Opuszczona weranda była dla mnie jedynym miejscem zamieszkania.

   4 sierpnia 1985 r. Pierwsza niedziela w nowej Parafii. Wstępne kazanie. Do pomocy duszpasterskiej pozostaje tylko Ks. Generał Bernard Witucki. Jedyny wikariusz Ks. mgr Edward Skwira na urlopie. W najbliższym czasie muszę prowadzić jeszcze budowę kościoła w poprzedniej parafii. Prace gospodarcze rozpoczynam od budowy kuchni i łazienki, których tu praktycznie nie ma.

◊   20 sierpnia 1985 r. Kuria biskupia tymczasowo przydziela do pomocy ks. Jerzego - kapana diecezji łódzkiej, chwilowo pracującego u nas.

◊   20 sierpnia uroczystość św. Bernarda z Clairvaux - plebania na tyle gotowa, że można uczcić solenizanta Ks. Bernarda Wituckiego i jego 40-lecie pracy kapłańskiej. W kościele gromadzą się kapłani dekanatu i wierni, których mogłoby być o wiele więcej. Uroczysta kolacja na plebanii.

◊   28 sierpnia 1985 r. do parafii wraca z urlopu ks. Edward Skwira i przyjeżdża nowo mianowany wikariusz ks. Józef Klażyński. Skład i współpraca nie zapowiada się najlepiej.

◊   Wrzesień 1985 r. Przede wszystkim organizacja pracy katechetycznej. Katechezę prowadzą: 1. Pani mgr Jadwiga Kowalska - klasy 0 - III, 2. Klasy IV,V i VI ks. Diakon Tadeusz Winnicki - przydzielony parafii na roczną praktykę diakońską, 3. Kl. III, szkoła w Słosinku i Miłocicach - Ks. Józef Klażyński, 4. Kl. VIII i całą młodzież szkół średnich - ks. mgr Edward Skwira. Ustalamy na niedzielę Msze św. o godz.: 8.30 - dla dzieci i 10.00 - dla młodzieży.

◊   6 października 1985 r. na Mszy św. o godz. 15.00 - rozpoczęcie kursu przedmałżeńskiego dla młodzieży. Kurs potrwa do grudnia 1985 r. Równocześnie Ks. Edward rozpoczyna przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania.

◊   28 października 1985 r. odpust w parafii. Sumę o godz. 18.00 odprawia Ks. Prałat Ryszard Król - były proboszcz Miastka. Kazanie wygłasza Ks. Marian Dziemianko - proboszcz ze Sławna.

◊   Listopad 1985 r. Dalsza wytrwała w miarę planowa praca duszpasterska. 1 listopada procesja na cmentarz. W kościele codziennie różaniec i modlitwy za zmarłych. Trwa kurs przedmałżeński w każdą niedzielę o godz. 15.00. We wtorki i czwartki przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Odpowiedzialnym jest Ks. mgr Edward Skwira. W niedzielę po sumie organizuje się spotkania z rodzicami.

◊   Grudzień 1985 r. Grudzień to przede wszystkim Adwent - I niedziela Adwentu przypada 1 grudnia. Najważniejsze wydarzenia duszpasterskie to: a. Sakrament Bierzmowania w niedzielę 8 grudnia o godz. 15.00, b. Rekolekcje oddzielnie dla dzieci i młodzieży 5,6 i 7 grudnia - przeprowadzi Ks. H. Koszper, wikariusz ze Szczecinka. Rekolekcje dla dorosłych - OO. Sercanie z Tarnowa - trwają od 15 do 21 grudnia. Wydarzeniem jest przyjazd Ks. Bpa Ordynariusza, który młodzieży klas VIII udziela Sakramentu Bierzmowania.

◊   Boże Narodzenie - pasterki o godz. 22.00 i 24.00. Rozpoczęcie kolędy.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1986  

◊   Styczeń to przede wszystkim kolęda i poznawanie Parafii, porządkowanie kartotek.

◊   Luty - Wielki Post rozpoczynamy 16 lutego. Rekolekcje Wielkopostne - 23 lutego - od niedzieli do piątku przeprowadzają OO. Sercanie z Tarnowa. Robią to bardzo dobrze.

◊   23 marca 1986 r. - Niedziela Palmowa. Na uwagę zasługuje zebranie ogólnoparafialne zorganizowane po sumie, gdzie Ks. Proboszcz ma zamiar przedstawić plan prac remontowych i gospodarczych w Parafii. Ku zdumieniu Ks. Proboszcza w zebraniu uczestniczy znikoma ilość Parafian. Wyczuwa się niezrozumienie dla prac remontowych w Parafii.

◊   Kwiecień - wydarzeniem nie tylko osobistym dla Ks. Proboszcza, ale chyba i dla Parafii, to pielgrzymka Ks. Proboszcza do Ziemi Świętej w dniach 2 - 15 kwietnia. W niedzielę, 24 kwietnia Ks. Proboszcz na wszystkich Mszach św. zdaje sprawozdanie z pielgrzymki. Zapowiadane są również remonty. Remont dachu plebanii - 1 200 000 zł. Ofiarodawcy - 58 rodzin - złożyli 122 000 zł. Budzi to przerażenie i zwątpienie Ks. Proboszcza. Przed Parafią remont domu przy ul. Rybackiej. Nie znajduje to żadnego zrozumienia u ludzi. Nie przyzwyczajeni. Ponadto działalność UB, aż nadto widoczna. Cały czas, od samego początku “umilają” życie. Rozpuszczają nieprawdopodobne informacje. Część ludzi w to wierzy. Bolesne.

◊   4 i 11 maja to I Komunia św. Ponadto remonty budynków. Zbiórka pieniędzy - otępiała. 11 maja ofiarodawców było 170.

◊   24 maja obchodzimy uroczystość NMP Wspomożenia Wiernych - odpust w Parafii i równocześnie 25-lecie święceń kapłańskich Ks. Proboszcza. Uroczystość w kościele wspaniale przygotowana przez Panią Kowalską - katechetkę. Na Mszy św. o godz. 18.00 - mało ludzi. Przed 18.00 nad Miastkiem przeszła ogromna burza z ulewą i wyładowaniami. Kazanie na uroczystości wygłasza Ks. Bronisław Pisarek - proboszcz z Nowogardu k. Szczecina, przyjaciel i ktoś, kto miał wielki wpływ na formację kapłańską Ks. Proboszcza. Na plebanii przyjęcie. Są kapłani z dekanatu, z rodziny Proboszcza brat Tadeusz i siostra Maria oraz dawni parafianie z Polanowa. Uroczystość na plebanii - przyjęcie na najwyższym poziomie - jak zawsze niezastąpiona Pani Kryspina ze swoją mamą i przy współpracy z Panią Anielą z Białogardu.

◊   Czerwiec - zakończenie roku katechetycznego, początek wakacji.

◊   W niedzielę, 27 lipca po sumie odbyło się zebranie ogólnoparafialne na temat odbudowy domu katolickiego przy ul. Rybackiej. Sprawa idzie opornie. Ofiarodawców 340. Zawiązał się komitet odbudowy domu. UB próbuje dalej rozwalać robotę. Ogłaszają, że Proboszcz zbiera pieniądze dla siebie. Próbuje się skłócić grekokatolików z rzymokatolikami. UB uprawiają jawne świństwa.

◊   Sierpień to przede wszystkim zabiegi o remont domu katechetycznego przy ul. Rybackiej. Częste posiedzenia komitetu odbudowy. Wśród ludzi nadal mało zrozumienia. W niedzielę, 24 sierpnia było 477 ofiarodawców. Parafia liczy ponad 3000 rodzin.

◊   We wrześniu odchodzą wikariusze - ks. Edward Skwira - na proboszcza do Żydowa i ks. Józef Klażyński do Tychowa. Przychodzą dwaj neoprezbiterzy: ks. Tadeusz Winnicki, który był już tu rok jako diakon i ks. Zdzisław Dmuchała - urodzony i wychowany w Słupsku. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się kurs przedmałżeński, który będzie trwał do Bożego Narodzenia.

◊   Październik - różaniec dla dzieci o godz. 17.00, dla starszych po Mszy św. wieczornej. Remont budynku przy ul. Rybackiej trwa. Ks. Tadeusz Winnicki odpowiedzialny jest za ministrantów i przygotowanie młodzieży do bierzmowania. 28 października odpust parafialny. Sumę o godz. 18.00 odprawia Ks. Zbigniew Redliński ze Szczecinka.

◊   W listopadzie doszedł do parafii trzeci wikary - ks. Marian Górka z diecezji łódzkiej. Pięć lat pracował w Berlinie wśród polskich robotników. W listopadzie kończymy remont dachu w domu katolickim przy ul. Rybackiej. Koszt, łącznie z dachem na plebanii, wynosi 3 200 000 zł. Ofiarodawców znalazło się 740 i złożyli 1 600 000 zł. Proboszcz liczył na 2000 miasteckich rodzin. Niestety.

◊   Grudzień to przede wszystkim bierzmowanie, którego udziela Ks. Bp Tadeusz Werno 4 grudnia o godz. 17.00. Od niedzieli, 7 grudnia do piątku odbyły się Rekolekcje Adwentowe. Przeprowadzają je OO. Sercanie z Tarnowa. Wprowadzamy ze względu na ciasnotę kościoła trzy pasterki o godz.: 21.30, 22.45 i 24.00. Ludzie przyjęli to z uznaniem. Od poniedziałku, 28 grudnia, rozpoczynamy wizytę duszpasterską - Kolędę. Na zakończenie roku nabożeństwo o godz. 17.00 i 18.30.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1987  

   W Parafii pracują: Ks. Proboszcz i Wikariusze: Ks. Tadeusz Winnicki, Ks. Zdzisław Dmuchała i Ks. Marian Górka oraz alumn Andrzej Piwowarczyk. Rok spokojnej pracy duszpasterskiej. Jest to rok III Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny i temu tematowi podporządkowane jest całe duszpasterstwo. Z akcji duszpasterskich zauważyć należy adorację miesięczną Najświętszego Sakramentu dziewiętnastego dnia każdego miesiąca. Do święceń kapłańskich przygotowuje się alumn Stanisław Łącki, do święceń diakonatu alumn Piotr Kaczmarek. Wydarzeniem dla Parafii jest zapowiedź święceń kapłańskich w Lublinie, 9 czerwca z rąk Ojca Świętego święcenia otrzyma miastecki diakon Stanisław Łącki. Z prac gospodarczych zaplanowano dalszy remont budynku parafialnego przy ul. Rybackiej, zamówiona została posadzka do kościoła w prywatnej wytwórni pana Bałazego w Krakowie. Myśli się o wymianie instalacji w kościele i oświetlenia, później o malowaniu kościoła.

◊   Czerwiec - miesiąc III Pielgrzymki Ojca św. Pełna duchowa mobilizacja Parafii. Pielgrzymka ma akcenty miasteckie. Pierwszy to święcenia diakona Stanisława Łąckiego - Lublin, 9 czerwca. W święceniach udział bierze rodzina neoprezbitera i Ks. Proboszcz. Drugi akcent będzie miał miejsce w niedzielę, 14 czerwca na Placu Defilad, kiedy to wśród misjonarzy odbierających z rąk Ojca św. krzyże misyjne będzie miastczanin ks. Ireneusz Maraszkiewicz. Wreszcie trzecim akcentem będzie wyjazd na spotkanie z Papieżem w Gdańsku, 12 czerwca, siedmiu autokarów i wielkiej liczby samochodów osobowych. Wielu wiernych pojedzie pociągiem. Wielkie Boże budowanie całej Polski. 28 czerwca o godz. 11.30 Mszę św. prymicyjną odprawia ks. Stanisław Łącki, urodzony i wychowany w Miastku, wyświęcony przez Ojca św. Jana Pawła II. Jest czwartym kapłanem, którego kościołowi koszalińsko-kołobrzeskiemu dała parafia Miastko. Kazanie prymicyjne głosi ks. Stanisław Olejarz, proboszcz z Przechlewa.

◊   Na uwagę zasługuje dzień 21 czerwca, kiedy to J.E. Ks. Bp Ordynariusz obchodzi pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich, a równocześnie w Szczecinku udziela święceń kapłańskich alumnom naszego seminarium, wśród których jest diakon Andrzej Piwowarczyk, odbywający praktykę duszpasterską w Miastku.

◊   Lipiec, sierpień 1987 r. Z wydarzeń duszpasterskich należy wyróżnić przygotowanie i realizację kolejnej pieszej pielgrzymki do Częstochowy. Sprawę prowadzi ks. Zdzisław Dmuchała. Tradycyjnie sierpień jest miesiącem trzeźwości i abstynencji. Ks. Proboszcz wiele troski duszpasterskiej poświęca tej sprawie. Z prac gospodarczych - trudzimy się dalej remontem domu parafialnego, zamówiona została ponadto posadzka do kościoła w prywatnej wytwórni pana Bałazego w Krakowie.

◊   Wrzesień - mobilizacja katechetyczna. Pracę katechetyczną podejmują wszyscy księża wikariusze i dwóch katechetów. Kurs przedmałżeński dla młodzieży rozpoczyna Ks. Proboszcz.

◊   Październik, listopad - trwa normalna praca duszpasterska i katechetyczna. Zbiórka ofiar na Seminarium Duchowne.

◊   28 października odpust parafialny.

◊   W dniach 7 - 9 listopada pielgrzymka Parafian do Częstochowy. Rozpoczęcie przygotowań do przyszłorocznej koronacji cudownej figury w Skrzatuszu. Pielgrzymkę prowadzi ks. Marian i ks. Zdzisław. W święto Chrystusa Króla - 22 listopada rozpoczynamy szkolenie doradczyń parafialnych we własnym zakresie. Zgłosiło się ponad trzydzieści kandydatek z terenu dekanatu i diecezji. Szkolenie prowadzą: p. Leokadia Kroska z Polanowa i Ks. Proboszcz. Szkolenie potrwa dwa lata.

◊   Grudzień 1987. Normalna praca duszpasterska, a ponadto rozpoczęcie peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej, przywiezionego z Częstochowy w listopadzie. Jest to już przygotowanie na koronację w Skrzatuszu i do Wielkiej Peregrynacji w 1990 r. W dniach 13 - 18 grudnia odbyły się Rekolekcje Adwentowe.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1988  

Wydarzenia do odnotowania:

◊   29 stycznia na plebanii spotkanie kapłanów Dekanatu Miastko z Biskupem Diecezji z racji kolędy kapłańskiej. Obecni wszyscy kapłani.

◊   Rekolekcje Wielkopostne - 13 - 19 marca. Przeprowadzają je OO. Sercanie z Tarnowa.

◊   Trwa wędrówka Obrazu MB Częstochowskiej wraz z różańcem po rodzinach. W ten sposób myślimy już o peregrynacji w roku 1990 i o koronacji figury MB w Skrzatuszu.

◊   27 marca w Niedzielę Palmową, w Światowy Dzień Młodzieży, Ks. Bp Piotr Krupa udziela sakramentu bierzmowania ponad 250 osobowej grupie młodzieży.

◊   Wielkanoc - wprowadzamy na stałe dwie procesje rezurekcyjne: w nacy, zapraszamy przede wszystkim młodzież i tradycyjnie rano o godz. 6.00.

◊   W Słosinku zawiązuje się komitet budowy najpierw kaplicy, a później kościoła. Kościół w Słosinku to krzycząca konieczność. Dwieście rodzin jest pozbawionych uczestniczenia we Mszy św. W czwartek po Wielkanocy - pierwsze posiedzenie komitetu.

◊   19 kwietnia pielgrzymka do Skrzatusza - przygotowuje nas do koronacji figury MB.

◊   Z prac gospodarczych: konieczność wymiany posadzki w kościele. Posadzka sprowadzona z Krakowa. Wykonawcą jest p. B. Myszka z Miastka. Prace rozpoczynamy 20 kwietnia, Msze św. w dzień powszedni w kaplicy przy ul. Rybackiej.

◊   W dniach 8 i 15 maja I Komunia Święta dzieci klas II.

◊   W połowie maja koniec prac związanych z wymianą posadzki. Wymiana drewnianej podłogi była koniecznością. Usunęliśmy wiele zgnilizny, grzybów i wilgoci.

◊   24 maja (środa) Uroczystość MB Wspomożenia Wiernych - odpust w Parafii. Cały odpust przeprowadza proboszcz ze Skrzatusza, Salezjanin. Traktujemy to jako przygotowanie do koronacji skrzatuskiej figury.

◊   2 czerwca Boże Ciało - zatarg z władzami o trasę procesji. Zaproponowana nowa, wydłużona trasa - kategorycznie odrzucona. “Władcy” Miastka, służba SB, jeszcze raz udowodniła, kto tu rządzi. Naczelnik Miasta i Gminy - posłuszne narzędzie w rękach SB.

◊   12 czerwca - święcenia kapłańskie w Wałczu i Białogardzie. Święcenia mają ponownie akcenty miasteckie. W Wałczu święcenia przyjmuje dk. Piotr Kaczmarek, a w Białogardzie dk. Mieczysław Patałuch, od roku pracujący w Miastku jako diakon. Prymicje - Ks. Kaczmarek - 19 czerwca i Ks. Patałuch - 15 czerwca.

◊   Pozostali kapłani z Miastka: ks. Jan Domin - 1971 r., ks. Ryszard Łopaciuk - 1979 r., ks. Ireneusz Maraszkiewicz - 1983 r., ks. Tadeusz kaczmarek - 1984 r., ks. Stanisław Łącki - 1987 r.

◊   24 czerwca Mszą św. o godz. 7.30 dzieci i młodzież kończą rok szkolny i katechetyczny.

◊   Lipiec i sierpień - trzeba rozliczyć się z posadzki do kościoła. Ofiary złożyło 200 rodzin. W Parafii jest ich 3500. Pytanie do socjologa: dlaczego ofiarność na remonty i budowy w Parafii Miastko jest taka, jaka jest. Odpowiedź jest na pewno złożona. Ale ofiarność ta przedstawia się tragicznie. W niedzielę, 26 czerwca, zmuszeni jesteśmy złożyć publicznie następujące oświadczenie: ,,Drodzy Wierni. Remontujemy nasz kościół, przed nami perspektywa malowania świątyni, do której zawita MB w znaku cudownej figury ze Skrzatusza (listopad br.) oraz w postaci kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry - 2 marca 1990 r. Na serio zaangażowaliśmy się w budowę kaplicy w Słosinku. Jest rzeczą oczywistą, że tak szeroko zakrojone prace, które pochłaniają każdą ofiarę złożoną przez Was, nie mogą wzbudzać entuzjazmu w kręgach ludzi wrogo ustosunkowanych do wiary i Kościoła. Są to ludzie zaprzedani złu. I ci konkretni ludzie, podejmują się niechlubnej roli walki z Kościołem, drogą plugawych oszustw, siania zamętu, podrywania zaufania. Jeżeli zdecydowaliśmy się dzisiaj o tym mówić, to nie dlatego, by dać satysfakcję ludziom, którzy nie zasługują na żadną odpowiedź, ale dlatego, że z woli Kościoła jesteśmy odpowiedzialni za wiarę Wspólnoty i musimy zabrać głos tam, gdzie ta wiara poddawana jest wielkiej próbie. Zjawisko tej formy walki z Kościołem dotyczy nie tylko naszej Wspólnoty, ale odnotowane jest w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie z wielkim trudem ludzkiego wysiłku i grosza, remontuje się, czy buduje nowe kościoły, plebanie, sale katechetyczne. Zapowiedzią tej formy walki był jakże niechlubny artykuł w naszej prasie ze stycznia br. o rzekomych dochodach Kościoła. Śmiemy twierdzić, że ta nowa forma walki z Kościołem przy zachowaniu wszelkich poprawnych form zewnętrznych, jest formą bardzo przemyślaną, bo uderza w najczulszy punkt naszego dzisiejszego bytowania. Chodzi również o odwrócenie uwagi, która grupa ludzi dzisiaj ma najwięcej pieniędzy. Nie wolno nam nigdy zapomnieć, że Kościół w Polsce był zawsze z narodem w najbardziej trudnych i bolesnych chwilach i to nie Kościół trwoni społeczny grosz. Bądźmy czujni, roztropni i dojrzali w swej wierze, która często poddawana jest próbom.”

◊   Wrzesień - odchodzi z naszej parafii ks. Zdzisław Dmuchała - przeniesiony do Lęborka. Na jego miejsce przychodzi neoprezbiter ks. Mieczysław Patałuch. Pozostają: ks. Marian Górka i ks. Tadeusz Winnicki.

◊   Niedziela, 18 września, koronacja figury MB Bolesnej w Skrzatuszu. Obecny ks. Prymas i cały Episkopat. Z Miastka wyjechało pięć autokarów i wielu pielgrzymów własnymi samochodami.

◊   Katechizacja w nowym roku szkolnym: Klasy I, III, IV i VI - katecheci - Jan Haręża i Piotr Cybulski; klasy II - siostra Włodzimiera z Miastka (grekokatoliczka); klasy VII i VIII - ks. Marian Górka; młodzież szkół średnich - ks. Mieczysław Patałuch; szkoły wiejskie (Miłocice, Słosinko) oraz ministranci - ks. Tadeusz Winnicki; klasy maturalne i dorośli - Ks. Proboszcz.

◊   8 października do Parafii przyjeżdża Ks. Bp Ordynariusz, by poświęcić plac pod budowę kościoła w Słosinku. Po drodze nawiedza kościół w Miłocicach. Uroczystość wspaniała, popsuta przez padający deszcz. Rodzą się zalążki parafii w Miłocicach.

◊   5 listopada (sobota, godz. 16.00) w kościele parafialnym witamy cudowną Figurę MB Skrzatuskiej, ukoronowaną 18 września w Skrzatuszu. Figura pozostanie do wtorku.

◊   W dniach 4 - 16 listopada ks. Tadeusz Winnicki i ks. Marian Górka organizują pielgrzymkę do Rzymu. Pielgrzymka zarejestrowana oficjalnie jako grupa Miastecko - Bytowska.

◊   20 listopada - uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - ks. Proboszcz poświęca tymczasową kaplicę w Słosinku. Kaplica zbudowana wysiłkiem ludzi, drewniana, pokryta papą - służyć będzie odtąd jako miejsce sprawowania Eucharystii. Ludzi na poświęceniu dużo. Od razu ustanawiamy dwie Msze św. - godz. 10.00 i 13.00. Spełniły się marzenia proboszcza. Wielki obszar parafii (200 rodzin), od czterdziestu lat pozbawionych możliwości uczestniczenia we Mszy św., taką możliwość otrzymuje. Kaplica w Słosinku to wstęp do utworzenia niezależnej parafii w Miłocicach.

◊   Grudzień - normalna praca duszpasterska. Adwent, Roraty, Rekolekcje Adwentowe (OO. Sercanie), Pasterki, po Bożym Narodzeniu – rozpoczęcie Kolędy.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1989  

   Można znowu stwierdzić - normalna, wytężona praca duszpasterska. Prowadzą ją ci sami kapłani, którzy służyli tu w roku ubiegłym, a więc ks. Proboszcz, ks. Marian Górka, ks. Tadeusz Winnicki i ks. Mieczysław Patałuch. W pracy katechetycznej pomagają katecheci: Jan Haręża i Piotr Cybulski. Dom - plebanię prowadzi Pani Kryspina Kufel. Z wydarzeń szczególnych, należy odnotować:

◊   Na nowo organizujemy Towarzystwo Przyjaciół KUL. Sprawą zajął się p. Wacław Rekowski z ul. Świerczewskiego. Zajął się on bardzo dobrze i odpowiedzialnie. Wystąpił bardzo owocnie na konferencji dekanalnej, wkrótce trafił do zarządu diecezjalnego.

◊   Normalne duszpasterstwo, łącznie z dwoma niedzielnymi Mszami św. W Słosinku. Jest tam już kaplica.

◊   Sakrament bierzmowania - 18 kwiecień.

◊   Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę - 15 kwietnia, przewodzi osobiście Ks. Proboszcz.

◊   Pielgrzymka parafian na Jasną Górę - 29 - 30 kwietnia Główny cel pielgrzymki - zaproszenie MB do odwiedzenia Parafii w kopii cudownego Obrazu w roku 1990.

◊   Zakończenie szkolenia doradczyń życia rodzinnego - 13 maja - z udziałem Ks. Bpa Ordynariusza. Ks. Bp proponuje Proboszczowi budowę kościoła w Koszalinie. Ks. Proboszcz odmawia.

◊   Najważniejszą pracą gospodarczą jest malowanie kościoła, rozpoczęte 29 maja. Jest to krzycząca konieczność. Malowanie polegać będzie przede wszystkim na zdzieraniu kilku warstw oleiny, emulsji itp. paskudztw, którymi zapaskudzony jest cały kościół. Przy okazji usunie się obrzydliwe, metalowe lampy, żyrandole zafundowane kościołowi przez poprzedniego Proboszcza - ks. Ryszarda Króla. Kościół maluje p. Stachowiak z Białogardu. Do prac społecznych nie garnie się nikt. Ponowne apele o ofiarność. Historia powtarza się z poprzednich prac. Zaangażowanie i zainteresowanie ludzi prawie żadne. I znowu pytanie - dlaczego? Malowanie przedłuża się aż do końca lipca. Wreszcie odnowiony kościół z nową posadzką wygląda zupełnie inaczej. Oświetlenie na razie tymczasowe.

◊   Parafia angażuje się w wydarzenia, które zmieniają Polskę. 7 maja na Mszy św. obecna jest p. Kulaszka ze Słupska, prezes klubu Inteligencji Katolickiej, prezentuje posłów i senatorów do Sejmu i Senatu. Wszyscy kujemy wezwanie chwili. Nikt nie przypuszczał, że system niedorzeczności, nonsensu - obrzydliwa komuna, rozsypie się tak szybko. Odnotowuję: włączamy się w sprawę wszyscy, udostępniamy kościół, sale katechetyczne, by w czerwcu przez oddanie głosu przypieczętować upadek komuny.

◊   28 maja - w Kołobrzegu święcenia kapłańskie.

◊   11 czerwca Mszę św. prymicyjną odprawia ks. Jacek Pela, jako diakon pracujący w Miastku.

◊   Już po wakacjach - 3 września na stadionie w Miastku Msza św. w 50. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. W całej gali występuje Ks. Generał Bernard Witucki - jako główny celebrans. Kazanie wygłasza w mundurze marynarskim ks. kan. Henryk Jankowski z Gdańska. Dużo ludzi. Uroczystość bardzo udana.

◊   Z dniem 1 września z parafii odchodzą: ks. Tadeusz Winnicki - do Lekowa k. Świdwina i ks. Marian Górka do Gardny Wielkiej. Na ich miejsce przychodzi ks. Krzysztof Mazur z Polanowa, neoprezbiter, wychowanek ks. Proboszcza. Ks. Proboszcz wiąże z nim wielkie nadzieje.

◊   Równocześnie powstaje nowa parafia w Miłocicach, której proboszczem zostaje Ks. Zygmunt Halejcio - wikariusz z Polanowa. Zostaje w ten sposób zrealizowana myśl Proboszcza Parafii, który od samego początku swej pracy w Miastku widział konieczność utworzenia tam parafii. Do nowo utworzonej parafii Miłocice należą: Słosinko, Przeradź, Węglewo, Wołcza Mała i Wielka oraz Kamnica. Ludzie tam zamieszkali czekali na to od czterdziestu lat. W sumie, gdzie odprawiana była tylko jedna Msza św. w tygodniu, tych Mszy św. odprawianych tam będzie w każdą niedzielę, cztery.

◊   Do odnotowania ogłoszenie z niedzieli, 12 listopada. Brzmi ono: ,,Wczoraj cały naród przeżywał 71. rocznicę odzyskania niepodległości. Na marginesie tego święta ciśnie się uwaga dla wszystkich Polaków. Tak jak 71 lat temu na gruzach systemów totalitarnych rodziła się wolność, tak samo dzisiaj jesteśmy świadkami wydarzeń, gdzie na naszych oczach walą się systemy totalitarne, wali się w gruzy system komunistyczny, który zniewalał całe narody. Odzyskujemy wolność ducha. I tak jak 71 lat temu z gruzów rodziła się Polska, tak dziś z gruzów, które pozostawia komuna z trudem musimy odbudować ducha naszego narodu. Zmuszeni jesteśmy ponosić ofiary i wyrzeczenia materialne, ale jako ludzie wiary czyńmy to godnie, pomagajmy sobie wzajemnie. Jeśli nie możemy pomóc materialnie, to czyńmy to wzajemną życzliwością i uśmiechem. Wypowiedzmy walkę pijaństwu, które było zawsze narzędziem w rękach wrogów, by zniewolić ducha Narodu. Modlitwa za Ojczyznę jest dziś obowiązkiem każdego człowieka wiary. Bądźmy przekonani, że to, co przeżywamy obecnie, mimo olbrzymich wyrzeczeń materialnych, to skutek maryjnej drogi naszego narodu, którego wzorem był Prymas Tysiąclecia i obecnie jest Jan Paweł II. Przygotowujemy się do nawiedzenia obrazu Pani Jasnogórskiej, umiejmy odczytać to nawiedzenie w kontekście wydarzeń w Polsce, w kontekście budowania lepszej przyszłości i o to cały czas się módlmy”.

◊   Inne wydarzenia codzienne w życiu Parafii: Adwent, Rekolekcje, święta. Wszystko pod kątem przygotowania do Nawiedzenia Pani z Jasnej Góry.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1990  

   Rok 1990 to przede wszystkim Rok Nawiedzenia Parafii przez matkę Bożą w znaku kopii cudownego obrazu z Jasnej Góry. Wydarzenie, któremu podporządkowane jest duszpasterstwo całego roku. Pierwsze nawiedzenie miało miejsce 12 listopada 1961 r., obecny proboszcz był wówczas wikariuszem w Miastku. Była to jego pierwsza placówka duszpasterska. Do dziś pamiętam tłumy przy konfesjonałach i godziny spędzone na spowiedzi św. Później nawiedzenie przeżyłem jeszcze raz w Zielonej Górze - jako wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela, gdzie diecezja gorzowska przekazywała obraz diecezji wrocławskiej. Wszystko podporządkowane jest nawiedzeniu: kolęda, katecheza, niedzielne kazania. Rekolekcje przed nawiedzeniem przeprowadzają OO. Redemptoryści ze Szczecinka. Robią to dobrze. Rozpoczęliśmy je 25 lutego w VIII niedzielę zwykłą, a zakończyliśmy w piątek, 2 marca, by w sobotę, 3 marca o godz. 17.00 powitać obraz. W przygotowanie angażuję całe miasto. Jeszcze w styczniu zwołuję przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy oraz dyrektorów zakładów pracy, przedstawicieli Straży Pożarnej i Policji. Omawiamy znaczenie nawiedzenia, rozdzielamy zadania. Wszyscy okazują wielkie zaangażowanie. Przeżywam wewnętrzną radość, gdy w sobotę przed południem cała Parafia przygotowana wewnętrznie i zewnętrznie, przez dekorację całego miasta oczekuje Swej Matki. Całą niedzielę, 4 marca, trwamy przy wizerunku Pani z Jasnej Góry. Wszystkie Msze św. złączone tematycznie z nawiedzeniem. 7.00 - ludzie starsi, emeryci i chorzy, 8.30 - młodzież, 10.00 - suma parafialna, 11.30 - dzieci szkolne, 13.00 - rodzice, 15.00 - Msza św. i uroczyste pożegnanie obrazu MB. Obraz wędruje dalej, do Dretynia. Matce Bożej zawierzamy wszystko, co stanowi naszą Parafię.

◊   27 marca (wtorek po IV niedzieli Wielkiego Postu) o godz. 17.00 Ks. Bp Piotr Krupa udziela sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży.

   Drugim, po nawiedzeniu, najważniejszym wydarzeniem roku jest ogłoszenie w Niedzielę Wielkanocną, 15 kwietnia na wszystkich Mszach św. Treść ogłoszenia jest następująca: ,,Informujemy czcigodnych Parafian, że dojrzała już ostateczna decyzja odnośnie budowy nowego kościoła w Miastku. Budowa kościoła, jako wydarzenie na miarę jednego pokolenia, wymaga decyzji dojrzałej, wymaga mobilizacji i wyrzeczeń ze strony wszystkich Parafian. Wymaga również wiele modlitwy. Zawiązał się przy Parafii w Miastku Społeczny Komitet Budowy Kościoła na “Zatorzu”. W skład komitetu weszło 29 osób. Ścisły zarząd komitetu tworzą: 1. P. Bogdan Karwowski - dyrektor Fabryki Odzieży Skórzanej w Miastku, 2. P. Tadeusz Domżalski - właściciel zakładu murarskiego, 3. P. Edward Czomko - dyrektor PBRL-u w Miastku, 4. P. Edward Sobolewski - inżynier, pracownik człuchowskiego przedsiębiorstwa budowlanego, 5. P. Konrad Czarnkowski - rzemieślnik, 6. P. Witold Konkołowicz - pracownik Urzędu Miasta i Gminy Miastko, 7. P. Tadeusz Wysocki - dyrektor Opieki Społecznej, 8. P. Wacław Rekowski - emeryt, 9. P. Henryk Wojciechowski - geodeta.” Tyle ogłoszenia. Każdy zdaje sobie sprawę, ile treści mieści się w takim ogłoszeniu. Szczęść Boże Księdzu Proboszczowi, Społecznemu Komitetowi Budowy i całej Parafii.

◊   29 kwietnia 1990 r. w Biurze Notarialnym w Bytowie, Parafia staje się właścicielem działki przy ul. Wieżowej i Górnej w Miastku, o powierzchni 1 ha. Zakładamy konto budowy w Banku Spółdzielczym. Pierwsze zbiórki publiczne i pierwsze wydatki.

◊   20 maja - opracowanie projektu budowy powierzamy dwóm architektom: p. Dąbrowskiemu z Dziemian i p. Ciemnoczołowskiemu ze Słupska. Pozwalamy sobie na dwa projekty (mini konkurs), będziemy mogli wybrać lepszy i doskonalszy.

◊   14 czerwca - Uroczystość Bożego Ciała. Pierwszy raz w historii Miastka zmieniamy trasę procesji. Nie musimy nikogo o to prosić. Procesja przechodzi ulicami: Wybickiego, Szewską, Długą, Kowalską i 3-go Marca.

◊   1 lipca o godz. 16.00 dwoma autokarami, przez Licheń, wyjeżdża pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę. Pielgrzymkę prowadzi osobiście Ks. Proboszcz, pomocą służy diakon Piotr Borchardt. W Częstochowie zostajemy wyróżnieni, powierzono naszej grupie przygotowanie całej liturgii. Robimy to radośnie i z poczuciem pewnej dumy.

◊   Stan konta (na budowę kościoła) - 2 lipca - wynosi 7 773 000 tys. zł.

◊   26 sierpnia - Uroczystość MB Częstochowskiej, podajemy publicznie fakt powrotu nauki religii do szkoły. Nowa sytuacja duszpasterska. Nowa dla rodziców, nauczycieli i kapłanów.

◊   Wrzesień, październik. Po trzydziestu niemal latach, religia z powrotem w salach szkolnych. Zdumieni nową sytuacją są księża, katecheci, nauczyciele i sami uczniowie. Najbardziej „zagubieni” są chyba nauczyciele. Wielu z nich nie wie co zrobić z księdzem na korytarzu, w pokoju nauczycielskim.

◊   Na koncie budowy - 23 września - mamy 67 141 707 zł.

◊   17 października ks. Proboszcz organizuje spotkanie z Ks. Biskupem Piotrem Krupą. Na plebanii „kawa” dla wszystkich dyrektorów szkół, w kościele o godz. 18.00 spotkanie na mszy św. Wielu z nauczycieli, zwłaszcza ze szkół średnich, pierwszy raz po latach w kościele.

◊   28 października odpust w Parafii. Sumę odprawia ks. infułat Józef Jarnicki, kazanie wygłasza O. Piotr Mielczarek. O. Piotr rzuca hasło: w Parafii musi powstać świecka rodzina franciszkańska.

◊   Listopad - wybuch gazu przy ul. Długiej w Miastku niszczy mieszkanie, rani ludzi. Zebraliśmy pod kościołem 4 213 000 zł na poszkodowanych.

◊   25 listopada - Uroczystość Chrystusa króla. Na Mszy św. o godz. 13.00 O. Piotr Mielczarek z Koszalina powołuje do istnienia świecką rodzinę św. Franciszka. Grupa liczy kilkanaście osób.

◊   9 grudnia - Rekolekcje Adwentowe i druga tura wyborów prezydenckich. Adwent - Boże Narodzenie - jak w każdym roku normalna praca duszpasterska. Rok bardzo znamienny i ważny w pracy duszpasterskiej Miastka. Wiele wydarzeń ściśle duszpasterskich, które decydować będą o duchowym obliczu Parafii.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1991  

   Rok jakże brzemienny i ważny dla duszpasterstwa. IV Pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny i do Koszalina. Oficjalne przygotowanie, rozpoczynamy w niedzielę 3 lutego 1991 r. Podkreślamy hasło i zadanie: „Prawo Boże – fundamentem odnowy Narodu”.

◊   Rekolekcje Wielkopostne - ukierunkowane w jednym celu. Zapowiadamy nabór do służb porządkowych. Rekolekcje przeżywamy w dniach 24 - 28 lutego. Wcześnie, bo bardzo wcześnie w tym roku Wielkanoc. Rekolekcje przeprowadzają OO. Redemptoryści.

◊   Młodzież przygotowujemy już od połowy marca (robi to Ks. Krzysztof Mazur) do spotkania z Ojcem Świętym w sierpniu w Częstochowie.

◊   22 kwietnia Ks. Bp Tadeusz Werno udziela Sakramentu Bierzmowania, który przyjmuje 290 osób.

◊   5 maja o godz. 8.30 I grupa dzieci przyjmuje I Komunię Świętą. 12 maja - II grupa dzieci (SP 2).

◊   30 maja - Boże Ciało - procesja z udziałem orkiestry dętej. Dyryguje dyrektor szkoły muzycznej. Do procesji wykorzystujemy porządkowych z straży papieskiej. Uroczystość wspaniała. Skupienie, modlitwa i śpiew. Dzieci pięknie przygotowane przez p. Zdzisława Maciaszka - katechetę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miastku.

◊   W niedzielę 19 i 26 maja udzielamy ostatnich, jasnych, konkretnych wskazówek odnośnie wyjazdu na spotkanie z Ojcem Świętym.

◊   Uruchamiamy parafialną linię autobusową, która zabierze w dniu 1 czerwca wszystkich chętnych.

◊   Po przeżyciach i spotkaniach z Ojcem Świętym następne ważne wydarzenie w życiu Parafii. 15 czerwca 1991 r. w kościele Ducha Świętego w Koszalinie Ks. Bp Ignacy Jeż udziela święceń kapłańskich. Wśród nowowyświęconych kapłanów dwaj neoprezbiterzy z Miastka - Ks. Piotr Borchardt i Ks. Janusz Lemański. Prymicje Ks. Piotra Borchardta w niedzielę 16 czerwca o godz. 11.00, a Prymicje Ks. Janusza Lemańskiego w niedzielę 23 czerwca o godz. 11.00.

◊   21 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

◊   Od lipca rozpoczynamy budowę budynku parafialnego na „Zatorzu” w Miastku. Wykonawcą jest, drogą przetargu, p. Tadeusz Domżalski z Miastka. Inspektorem nadzoru jest p. Edward Czomko. Pan Czomko wykonuje swoją pracę bezinteresownie.

◊   Wydarzenie duszpasterskie - to przede wszystkim przyjazd Ojca Świętego do Częstochowy. Liczna grupa młodzieży miasteckiej, przygotowywanej od lutego, razem z Ks. Krzysztofem wyjeżdża na Jasną Górę.

◊   Centralne nabożeństwa transmitowane na kraj o godz. 10.00 w Święto Wniebowzięcia NMP. W Parafii odprawiamy Msze św. o godz.: 7.00, 8.30, 13.00 i 18.00.

◊   Koniec sierpnia to zmiana Ks. wikariuszy. Ks. Krzysztof Mazur przechodzi do Białogardu, Ks. Mieczysław Patałuch do Gościna.

◊   Od 1 września pracujemy w nowym składzie: Ks. Krzysztof Kowal - neoprezbiter i Ks. Edward Sienkiewicz ze Słupska. Jakże potrzebny trzeci wikariusz!!!

◊   22 września w Parafii przebywa Ks. Bp Tadeusz Werno z krótką wizytacją. O godz. 10.00 spotyka się z młodzieżą, o 11.30 z dziećmi i o 13.00 z rodzicami. Wspólny obiad z Panami zaangażowanymi w budowę.

◊   Budowa: Początkowy entuzjazm przygasa. Powszechny brak pieniędzy. Ponadto, mam wrażenie, celowo rozpuszczane wątpliwości - czy aby to nie dom dla księdza?!

◊   Miesiące październik, listopad, grudzień - normalna praca duszpasterska. Borykamy się z codziennymi kłopotami, którymi żyje kraj.

◊   Budowa - ciągłe nowe przeszkody. Wątpliwości z notatki wyżej, przeradzają się w pewność. Prowadzona jest oszczercza kampania - to nie kościół, lecz rezydencja dla księży, zwłaszcza Proboszcza, któremu widocznie mało plebanii. Naiwność propagandy, pada jednak na grunt podatny. Ludzie prości, nieraz w swych sądach bezkrytyczni, może nawet prostacy, zaczynają wątpić, więcej mówić, ubliżać. Krzyże, codzienne krzyże. Ale budowa idzie.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1992  

   Problemem, nie tylko parafialnym, staje się bieda, która coraz bardziej zagląda do wielu domów. Powstaje Parafialne koło „Caritas”. Struktury organizacyjne tworzą: 1. Ks. Proboszcz Ludwik Musiał, 2. p. Zdzisław Maciaszek - katecheta, przewodniczący zespołu, 3. p. Zofia Cybulska - nauczycielka - zastępca przełożonego, 4. p. Alina Karpińska - księgowa, 5. p. Wanda Gąsecka – skarbnik. Członkowie: Stanisław Główczewski, Halina Topka, Krystyna Butrym, Gizela Krajewska, Urszula Lange i Kazimierz Kapłan. W czasie ferii organizujemy zimowiska. Kilkanaścioro dzieci wyjeżdża na zimowisko do Rabki. Kilkadziesiąt obiadów dla najuboższych. Duża ilość zebranej i rozdanej odzieży - to tylko niektóre przejawy działalności Parafialnej „Caritas” w Miastku.

◊   23 lutego 1992 r. - ingres nowego Biskupa Ordynariusza do katedry w Koszalinie. Udział bierze delegacja Parafian wraz z Ks. Proboszczem i Dziekanem Miastka.

◊   W lutym odnotowujemy bolesne wydarzenie. Niemal równocześnie umierają Rodzice Ks. Krzysztofa Kowala. Nad wolą Pana pochylmy głowy. O Ks. Krzysztofie pamiętamy w modlitwie.

◊   Budowa „Zatorza”. W lutym Ks. Proboszcz rzuca hasło: 50 000 złotych od każdego pracującego w Miastku. Wydrukowano odezwy. Gdyby hasło „chwyciło”, zbierzemy około 100 000 000 złotych. Pozwoliłoby to na bardzo mocne przyspieszenie prac, nawet oddanie kaplicy we wrześniu.

◊   Okres Wielkiego Postu - rekolekcje, Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale. Rekolekcje - OO. Redemptoryści ze Szczecinka.

   Na uwagę zasługuje inicjatywa Parafian, zwłaszcza p. Zofii Cybulskiej i p. Zdzisława Maciaszka, dotycząca powstania szkoły katolickiej w Miastku. Inicjatywa wspaniała. Niestety brak chętnych.

◊   29 kwietnia 1992 r. bierzmowanie w Parafii, którego udziela Ks. Bp Piotr Krupa, już jako Sufragan Pelplina.

◊   W maju - 10, 17 i 24 - I Komunia Święta dzieci.

◊   30 maja święcenia kapłańskie.

◊   6 czerwca - Prymicje na „Zatorzu” - ks. Andrzej Kaczmaryk, który był na praktyce diakońskiej.

◊   Równocześnie inauguracja stałych Mszy św. na „Zatorzu”. Początkowo o godz. 13.00, później dojdzie jeszcze Msza św. o godz. 8.30.

◊   W lipcu - cały miesiąc w Parafii - grupa dzieci z Białorusi. Przyjmujemy prawie 50 dzieci. Rozmieszczamy po rodzinach.

◊   Również w lipcu krótki urlop wypoczynkowy Ks. Proboszcza. Trasa wędrówki urlopowej prowadzi przez Niemcy, Danię do Szwecji - Sztokholm. Sztokholm i Szwecja robią wrażenie. Piękny, malowniczy, duży kraj.

◊   Sierpień - pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Tym razem z samego Miastka - niezmordowany i jak zawsze wspaniały Ks. Krzysztof Kowal.

◊   Wrzesień - pielgrzymka małżeństw na Jasną Górę. Ks. Proboszczowi bardzo na tej pielgrzymce zależało. Z innych pielgrzymek na uwagę zasługuje pielgrzymka niepełnosprawnych do Lasek - Niepokalanowa i Częstochowy. Organizator - Ks. Krzysztof.

◊   Od września w Parafii pracuje Ks. Andrzej Sołtys - były kapelan Bpa Tadeusza.

◊   Wreszcie przychodzi listopad i I niedziela Adwentu

◊   28 listopada 1992 r. o godz. 13.00 Ks. Bp Ignacy Jeż uroczyście święci kościół na „Zatorzu” poświęcając go Miłosierdziu Bożemu. Kościół wyposażony kompletnie. Ile to kosztowało pracy - wiedzą tylko nieliczni.

◊   Od tamtej pory regularne dwie Msze św. Na Boże Narodzenie - pierwsza Pasterka.

 
Pokaż / ukryj      Rok 1993  

◊   I niedziela Wielkiego Postu - 28 lutego 1993 r. - Miastko posiada drugą Parafię. Ks. Proboszcz Ludwik Musiał -budowniczy i organizator nowej Parafii przekazuje Parafię nowemu Proboszczowi, którym został Ks. Stefan Ołów.

◊   30 maja 1993 r. Wigilia Zesłania Ducha Świętego - w konkatedrze w Kołobrzegu święcenia kapłańskie naszej Diecezji. Wśród nowowyświęconych Ks. Jarosław Gruba i Ks. Czesław Łącki.

◊   W czasie ośmioletniego pobytu w Parafii to już piąte święcenia kapłańskie, nie licząc diakonów z praktyk.

◊   Prymicje Ks. Czesław Łącki - 31 maja, Ks. Jarosław Gruba - 6 czerwca, 13 czerwca Prymicje Ks. Edwarda Kopytko z Wilna. Prawdziwie miesiąc kapłański.

◊   10 czerwca 1993 r. - Boże Ciało. Trasa procesji z ubiegłego roku.

◊   17 czerwca - w oktawę Bożego Ciała - rocznica I Komunii św. dzieci z SP 1.Opracował na podstawie oryginalnej kroniki parafialnej
- kleryk Piotr ZielińskiParafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku
2007
wspomozycielka-miastko.info